yükleniyor

Crawl Budget

Crawl Budget yani Tarama Bütçesi Nedir? Sorusunun cevabını bu yazımızda açıklayıcı ve net bir şekilde sizlere yanıtlayarak fayda sağlamaya çalışacağız.

Türkçe anlamıyla düşündüğünüz zaman SEO ROI ile karıştırabileceğiniz bir kavramdır TB.

Bir web sitesinin Google arama sonuçlarında yer almasına index deriz. Sitenin indexlenmesi için Google tarafından kontrol edilmesi ve gerekli bazı standartlara uygun olması gerekmektedir. Google bu kontrol işlemini botlar, robotlar ya da sektör tabiri ile örümcekler aracılığıyla yapar. Bu örümceklerden en çok bilineni ve en çok karşılaştığımızın adı Googlebot 'dur. Googlebot sizin sitenizi ziyaret eder ve sitenizdeki değişimleri, yenilikleri okuyarak Google 'a bildirir. Google da bunlara bakarak sitenize değer biçer bunun sonucunda index alırsınız. Botlar sizin girmesini istemediğiniz linkler dışındaki (robots.txt) tüm materyalleri taramaktadır.

Tarama bütçesi ise internet ortamında sizin sitenizdeki sayfalara biçilen öneme göre botların tarama sıklığı ve istatistiğidir. Tarama bütçesi ne kadar yüksek değerlere ulaşırsa siteniz o kadar hızlı ve yüksek sıralarda index alır. Tabi aksi durumda da yüksek sıralarda yer alabilir fakat botlar çok az sıklıkta sitenize uğradığı için girdiğiniz bir içeriğin arama sonuçlarında gözükmesi 1 haftayı bile bulabilir. Bu da zaman ve kazanç kaybı olarak raporlarınızda gözükür.

Crawl Budget 'inizin yükselmesi için sitede bazı optimizasyon çalışmalarının gerekliliği söz konusudur:

Sitemap XML 'in doğru oluşturulması.

Robots.txt dosyasında hata olmaması.

Site hızının iyi durumda olması.

Sitenin düzenli güncellenmesi ve aktiflik göstermesi.

Doğru adreslere pingleme yapılması.

Backlink miktarının arttırılması.

Tüm bunları yaparak SEO için de fayda sağlamış olursunuz ve daha hızlı index alarak daha çok taranırsınız. Eğer tarama bütçesi konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bizimle iletişime geçin, birlikte çözüm bulalım.Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!