yükleniyor

Breadcrumb Neden Önemlidir

Ziyaretçilerin web sitenizde iken kaybolmamalarını ve kullanış kolaylığını sağlamanın etkili yöntemlerinden birisi "breadcrumb" kullanmaktır. Türkçe karşılığı komik gelebilir: ekmek kırıntısı. Bir tür navigasyon sistemi olan bu entegre materyal sayesinde ziyaretçiler sitede yol aldıkları her adımı görebiliyor ve diledikleri gibi geri dönebiliyorlar. Ayrıca kategoriler arası geçiş yapmak için olmazsa olmazdır.

Breadcrumb Nedir?

Bir blog, içerik ve ya kategori sayfasına girdiğiniz zaman sitenin üst kısımda çıkan "Ana Sayfa > X Kategorisi > Y Yazısı" ibareleridir. Bu kullanıcı açısından ufak bir nüans oluştursa da Googlebotlar için önemlidir. Çünkü sitenin bir nevi emir-komuta zincirini belirten çubuktur bu. Sayfaların rütbesini gösterir. Botlara tarama sırasında kolaylık sağlayan breadcrumb buna bağlı olarak index değerlerinize olumlu bir şekilde yansır. Dijital saha genelinde en çok tercih edilen türü ise Location Breadcrumb 'dur. Bu her zaman sizin bulunduğunuz sayfanın rütbesine kadar olan üst bölümleri hedef alır ve gösterime sunar.

Breadcrumb ve SEO İlişkisi

Search Engine Optimizaton çalışmalarında breadcrumb kullanımının ne gibi etkileri olur ufak ufak bahsetmek gerekirse:

Kullanıcı Deneyimine doğrudan etki ederek ziyaretçilerin sitede daha kolay gezinebilmesini ve bu sayede sitede kalma süresinin artmasını sağlar.

Yeni bir ziyaretçinin sitenizi daha kolay tanımasına ve alışmasına yardımcı olarak yeniden ziyaret oranına katkıda bulunur.

Site içi linkleme görevi görür ve Google gözünde site otoriterliği artar.

Breadcrumblar anchor text ile anahtar kelime barındırıyorsa sıralamaya etkisi bulunur.

Daha önce de dediğimiz gibi Googlebotlara kolaylık sağlar bunun yanında index hızını arttırır.

Doğru schema.org eşleştirmesi ile Google Arama Sonuçlarında daha yerli yerinde bir görünüm kazandırarak sitenin prestijli olduğu izlenimini verir.

Sitenizde doğru bir Breadcrumb sistemi işliyor mu? Yoksa yanlış kuruluma bağlı olarak sitenize zarar veriyor ve satışlarınızı düşürüyor olabilir mi? Kaliteli bir SEO Hizmeti almak için Demirbaş Ajans 'a danışın.Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!